Beredskapsøvelse i Eidsvåg mandag

Mandag 26. oktober blir det mer aktivitet enn vanlig i Eidsvåg. Fra klokka 10 til 13 skal kommunen, Sivilforsvaret, nødetatene og frivillige organisasjoner gjennomføre en beredskapsøvelse.

Innbyggerne kan møte uniformert personell, kjøretøy og personer som spiller ulike roller. Det kan også bli aktivitet ved offentlige bygg og andre steder i Eidsvåg. Dette er en planlagt øvelse, og det er ingen grunn til uro.

En del av øvelsen tar utgangspunkt i en situasjon der strømmen og den vanlige kommunikasjonen (strøm, mobildekning og internettforbindelse) har vært borte over lengre tid. Kommunen skal blant annet øve på å opprette et lokalt informasjonspunkt på brannstasjonen i Eidsvåg.

Et slikt informasjonspunkt kan brukes når telefon, internett og andre vanlige kanaler ikke fungerer. Her skal innbyggerne kunne få informasjon, melde fra om hendelser og be om hjelp.

Oversikt over informasjonspunkt i Molde kommune

Innbyggere som ikke deltar i øvelsen, er også velkomne innom brannstasjonen for en prat og mer informasjon om egenberedskap.

– Dette er en viktig øvelse i samhandling. Vi blir bedre kjent med de andre aktørene i beredskapsfamilien og lærer hvordan vi kan støtte hverandre når noe skjer. Det er svært positivt at så mange ønsker å delta. Vi øver for å bli bedre, og dette er første gang vi etablerer et slikt informasjonspunkt, sier beredskapsleder Torill Berg.

Samtidig skal ledere og fagpersoner gjennomgå hvordan de vil håndtere en annen krevende hendelse i området. Denne delen blir gjennomført som en diskusjonsøvelse. Målet er å avklare roller, dele planer og finne ut hvordan aktørene kan støtte hverandre.

Blant deltakerne er Molde kommune, Sivilforsvaret, Nordmøre og Romsdal brann og redning, politiet, Helse Møre og Romsdal, Heimevernet, Elinett, Coop Extra, Røde Kors, Norsk Folkehjelp og Nesset bygdekvinnelag. Statsforvalteren er også med som arrangør. I tillegg bidrar flere lokale og frivillige aktører.

Øvelsen er en del av Egenberedskapsuka, Totalberedskapsåret og «Norge øver».

Eva Kristin Strømskag er distriktssjef i Møre og Romsdal sivilforsvarsdistrikt, og Torill Berg er beredskapsleder i Molde kommune.